Savjeti

KADA TREBA PRATI ZUBE?

Brushing Teeth. BathroomKada je najbolje vrijeme za pranje zuba i posle kojih namjernica?
Stručnjaci preporučuju da se zubi peru najmanje dva puta dnevno, ujutru i prije spavanja, al bi najbolje bilo kad bi to bilo malo češće, posle obroka ili užina.
Kada perete zube, vi skidate dentalni plak, ljepljivi sloj koji se formira na zubima zbog bakterija u ustima. Bakterije iz plaka izazivaju dvije glavne bolesti u vezi zuba, zubni karijes i oboljenje desni (parodontopatija).
Važno je prati zube nakon jela, jer određene namjernice uzrokuju da bakterije u vašim ustima oslobode kisjeline koje su štetne za zubnu gleđ. Kada jedete hranu ili piće koje sadrže šećer ili skrob, bakterije u ustima proizvode kisjeline koje napadaju vašu gleđ za 20 minuta ili više. Birajte zdravije namjernice, koje imaju nizak sadržaj ugljenih hidrata i šećera. Takođe unosite dosta vode, to dosta pomaže u smanjenju bakterija koje stvaraju štetne kisjeline.
Jedan savjet za pranje zuba nakon konzumacije određenih namjernica, na primjer, sok od pomorandže.
Izbjegavajte pranje zuba najmanje 30 minuta nakon kisjele hrane ili pića. Ove kisjeline mogu oslabiti zubnu gleđ, pa prerano pranje može da izazove oštećenje gleđi. Ako planirate da jedete nešto kisjelo, najbolje bi bilo da pre toga operete zube.
Samo pranje zuba neće ukloniti sve bakterije, pa stručnjaci preporučuju korišćenje tečnosti za ispiranje usta, takođe svakodnevnu upotrebu konca uz pravilnu tekhiku i redovne kontrole kod stomatologa.

PRAVILNO PRANJE ZUBA

pranje zuba

Koji je ispravan način pranja zuba?
Za pravilno pranje zuba potrebno je koristiti kratke, otsječne, ali ipak nježne pokrete četkicom, i posebnu pažnju posvetiti liniji desni, teško dostupnim bočnim zubima, kao i prostorima oko plombi, krunica, ortodontskih bravica.
• Postavite četkicu na spoljašnju površinu poslednjeg gornjeg zuba sa vaše desne strane. Pritvorite usta kako bi lakše dosegnuli do te površine zuba. Potrudite se da pravac pružanja vlakana četkice bude pod uglom od 45° u odnosu na površinu zuba (tako da vrhovi vlakana budu usmjereni ka desnima), kao i da polovina od ukupnog broja vlakana četkice bude prislonjena uz desni, a druga polovina uz zub.

 

  • Blago pritisnite četkicu ka površini zuba, tako da vrhovi njenih vlakana zađu milimetar do dva pod ivicu desni i u međuzubne prostore.
  • Kratkim, otsječnim pokretom povucite vlakna četkice po površini zuba prvo naprijed nazad, skoro vibrirajućim pokretom da razmrdate plak u gingivalnom kanalu oko zuba, a onda od linije desni ka griznoj površini, odnosno sečivnoj ivici zuba svucite taj plak.
  • Ovaj postupak ponovite najmanje pet puta, a zatim pomjerite četkicu na sledeći zub.
  • Kada ovako operete svaki zub u gornjoj vilici sa spoljne strane, istim postupkom operite i unutrašnju stranu svakog zuba gornje vilice.
  • Prilikom pranja unutrašnje strane prednjih zuba, sekutića i očnjaka, četkicu postavite tako da drška četkice bude paralelna osovini zuba, pa postupite po opisanom protokolu.
  • Nakon pranja spoljašnjih i unutrašnjih površina zuba, pokretima napred-nazad operite grizne površine bočnih zuba.
  • Opisane postupke ponovite i na zubima donje vilice.
  • Po završenomo temeljnom pranju zuba, ne zaboravite da četkicom očistite i poleđinu jezika, jer se u ovoj reljefnoj površini, prekrivenoj mnogobrojnim kvržicama često zadrže sitni ostaci hrane i bakterije koji mogu biti uzrok neprijatnog zadaha.

Ovakvo pravilno pranje zuba ne može trajati kraće od dva minuta. Većina odraslih često ne provede toliko vremena u pranju zuba. Kako biste se stekli osećaj za vreme, možete koristiti i štopericu, a postoje i specijalni peščani satovi koji će Vam olakšati praćenje vremena, a mogu biti i lijep ukras kupatila. Ovakvi satovi su naročito zanimljivi djeci, jer često sadrže pjesak raznih veselih boja.

KAKO SE KORISTI ZUBNI KONAC?

zubni konacPravilnom upotrebom zubnog konca uklanja se plak i ostaci hrane sa onih mesta do kojih je teško ili nemoguće dopreti zubnom četkicom – ispod linije desni i između zuba. Izuzetno je važno koristiti zubni konac svakodnevno, jer nagomilavanje dentalnog plaka dovodi do karijesa i oboljenja desni.
Kako bi upotreba dentalnog konca bila što efikasnija, koristite sledeću pravilnu tehniku:

  • Otkinite dvadesetak centimetara dentalnog konca. Namotajte veći deo otkinutog konca oko svojih srednjih prstiju, ostavljajući 4-5 cm konca slobodno između prstiju. Ovaj deo konca koristite za čišćenje.
  • Držite konac palčevima i kažiprstima obe ruke i pažljivo ga unesite u međuzubni prostor, klizećim pokretima napred-nazad preko tačke kontakta dva susjedna zuba.
  • Nježno prislonite konac uz bazu svakog zuba, zalazeći nešto ispod linije desni. Ne gurajte previše pod desni. Pažljivo dozirajte silu pritiska, kako biste izbjegli povrede mekih tkiva oko vrata zuba.
  • Istim klizećim pokretima napred-nazad, izvucite konac iz međuzubnog prostora, istim putem kojim ste ga unijeli.
  • Kako u svakom međuzubnom prostoru postoje dvije površine susjednih zuba, ovaj postupak je potrebno izvesti dva puta za svaki međuzubni prostor, prislanjanjući konac prvo uz jedan, a potom uz drugi zub.
  • Za svako unošenje konca u međuzubni prostor koristite čist deo konca.
  • Ako Vam konac na nekoj površini zuba zapinje, obratite se stomatologu da otkloni prepreku. A prepreka moze biti loše postavljena plomba, protetska nadoknada ili zubni kamenac
DENTALNI KONAC ILI TECNOST ZA ISPIRANJE USTA? ŠTA JE EFIKASNIJE?

tecnost-za-ispiranje-ustaStandardni konac za čišćenje zuba se generalno smatra najefikasnijem alatom za čišćenje uskih prostora između zuba tzv. interdentalnih prostora.
Tečnost za ispiranje usta ima za cilj smanjenje krvarenja i sprečavanje bolesti desni, ali nije zamena za pranje zuba ili čišćenje koncem.
Koristite voskirani konac sa fluorom, jer običan može da Vam se zaglavi između zuba. Ako imate poteškoća sa rukovanjem koncem, probajte sa držačem za konac, to možete kupiti u apoteci ili drogerijama, takođe za čišćenje prostora između zuba koristite i interdentalne četkice koje u slučaju da je interdentalni prostor veći imaju blagu prednost u odnosu na konac.

 

 

 

 

 

 

 

IZBJELJIVANJE ZUBA

Snezna-belina-zubaIzbjeljivanje zuba najnovijom tehnikom hemijski aktiviranog izbeljivača Opalescence Boost, američkog proizvođača Ultradent, svjetskog pionira u proizvodnji svih vrsta izbjeljivača.

Za samo sat vremena provedenih na stomatološkoj stolici imaćete bar dva puta sjajniji i bjelji osmijeh. Ova metoda ne zahtjeva nošenje individualne kašike (tray-a) tokom 10 dana, niti je potrebno bilo kakvo prosvjetljavanje svjetlosnim lampama i laserima. Dovoljno je samo da nas posjetite na sat vremena i vidite značajnu razliku.
Izbjeljivanje zuba ovom metodom je potpuno bezbjedno. Preparat takođe u sebi sadrži i fluoride tako da ima i antikariogeno dejstvo.
Samo izbjeljivanje zuba ovim preparatom, kao i svim ostalim na tržištu, bilo da se radi lampama, laserima, trey-evima, se obavlja uz pomoć karbamid peroksida koji je i osnovni sastojak svakog izbjeljivača, samo od tehnike izbeljivanja zavisi i jačina odnosno procentualna koncentracija istog.
Karbamid peroksid u manjim koncentracijama od 10%-15% se uglavnom koristi za kućno bijeljenje uz pomoć posebnog štitnika, individualne kašike – tray-a, a u većim od 30%-40% za ordinacijsko bijeljenje.

Ordinacijsko bijeljenje se može obavljati na dva načina:
Čisto hemijskom aktivacijom karbamid peroksida 35% uz pomoć aktivatora, koji se tako aktiviran nanosi na vidljivu stranu gleđi prednjih zuba. Prethodno se vrši zaštita pripojnog sloja gingive, kako tokom izbjeljivanja ne bi meka tkiva gingive bila oštećena i opečena. Aktivirani karbamid peroksid je gel crvene boje koji se nanosi u sloju od 2mm na gleđ i ostavlja da stoji 15-20min nakon čega se ispira i provjerava rezultat. Ovaj postupak se može maksimalno ponoviti još 2 puta najbolje bi bilo sa razmakom od jednog dana, pošto sam proces bijeljenja traje i par dana nakon intervencije, tako da se pravi rezultati mogu videti posle nedelju dana .
Svjetlosno aktivirajućim gelom karbamid peroksida. To su čuvene lampe i laseri za izbjeljivanje zuba. Procedura je slična, samo što se meka tkiva moraju mnogo više zaštiti, jer osim karbamid peroksida oštećenje može izazvati i sama polimerizujuća svjetlost, iz toga razloga pacijenti prilikom ovakvog bjeljenja moraju biti potpuno prekriveni, uključujući i obavezno postavljanje zaštitnih naočara. http://www.youtube.com/watch?v=vmG6aBDrdwc
Par dana nakon ordinacijskog izbjeljivanja zuba postoji mogućnost da zubi budu osjetljiviji nego ranije, jer su svi dentinski kanalići očišćeni i značajno prohodniji za registrovanje nadražaja iz usne duplje, previše hladno, toplo, slatko, kisjelo… S toga je preporuka da maksimalno redukujete ovakve nadražaje par dana nakon beljenja, a kasnije, da bi što duže zadržali postignuti efekat bijeljenja, smanjite i unos tamno obojene hrane i pića, ni pušenje nije preporučljivo, ali ako Vas od te loše navike ne odvrati bar neka naljepnica na pakli cigareta, teško da ćemo mi uspjeti jednim malim estetskim zahvatom kao što je izbjeljivanje zuba.
Rezultati koji se postižu bjeljenjem zuba se kreću u rasponi od nekoliko nijansi svijetlijih zuba u odnosu na Vašu početnu boju. Ako želite „Holivudski osmeh“, a u startu nemate svijetlu nijansu zuba, izbeljivanjem ga nikada nećete dobiti. Uglavnom svaki „Holivudski osmeh“ je dobijen fasetiranjem zuba, bilo keramičkim fasetama ili kompozitnim.
Izbeljivanje zuba se ne preporučuje trudnicama i deci uzrasta ispod 16 godina.
Sve intervencije su botpuno bezbolne, budite bezbrižni…
Pozovite i zakažite besplatnu konsultaciju na temu beline Vaših zuba. 

PASTE ZA IZBJELJIVANJE ZUBA

passta za beljenjeDa li su paste za izbeljivanje zuba efikasne?
Pasta za beljenje zuba malo izbeli zube otklanjanjem površinskih fleka, kao sto su one izazvane konzumiranjem gaziranih pića, kafe ili pušenjem. Pasta za izbeljivanje se može koristiti nakon tretmana izbeljivanja zuba zbog održavanja rezultata beljenja.
Da bi uklonila mrlje na površini, pasta za beljenje zuba obično sadrži:
Specijalne abrazive koji nezno poliraju zube,
Hemikalije koje pomazu da se mrlje razbiju,
Neke paste za izbeljivanje zuba sadrze chemical blue covarine koja se zadržava na zubima, pa stvara optičku iluziju da su zubi manje zući.
Kada se koristi dva puta dnevno, efekti paste za beljenje zuba mogu da traju 2 do 6 nedelja. Paste koje sadrže blue covarine mogu imati trenutni efekat beljenja.
Iako je pasta za izbeljivanje zuba generalno bezbedna za svakodnevnu upotrebu, budite pažljivi i sledite preporuke proizvođača. Preterana upotreba paste za beljenje zuba može vremenom da ošteti zubnu gleđ.
Imajte na umu da pasta za izbeljivanje zuba ne moze da promeni prirodnu boju vaših zuba.
Ako razmišljate o kupovini paste za beljenje zuba, potražite brend koji ima pečat odobrenja od renomiranih stomatoloških organizacija. To ukazuje da je pasta za zube zaista efikasna u uklanjanju površinskih fleka.
Ako niste zadovoljni efekima paste za izbeljivanje zuba, pitajte vašeg stomatologa o drugim opcijama za izbeljivanje zuba. 

ODRZAVANJE ZUBA U TRUDNOĆI - istine i zablude
  • Kako se ponasati u trudnociDogodilo Vam se najlepše životno, drugo, stanje. U svetlu toga sve što ga prati treba da bude divno i lepo, pa tako i zubi.
    Ako niste planirali trudnoću i ako Vas je ona zatekla sa nerešenim problemima sa zubima, prvo tromesečje trudnoće nikako nije trenutak da te probleme rešavate.
    Prvo tromesečje trudnoće
    * Obavestite Vašeg stomatologa da ste trudni
    * Zatražite od njega da Vam detaljno objasni način održavanja higijene tokom trudnoće
    * Izbegavajte bilo koje medikamente u tom periodu, posebno antibiotike iz grupe tetraciklina
    * Ne izlažite se rendgenskom zračenju.
    * Vodite računa o ishrani
    * Obavezno, po uputstvima stomatologa, održavajte higijenu usta i zuba
    Drugo i treće tromesečje trudnoće
    * Posetite svog stomatologa u oba ova perioda
    * Slobodno, ako je potrebno, popravite ili izvadite zub
    * Izbegnite veće protetske radove koji su vezani za dugotrajno sedenje u stolici, dosta buke i vibracija.
    * Obavezno, ako je potrebno, primite anesteziju. Bol je mnogo traumatičniji za plod od lokalnog dejstva anestetika
    * Izbegavajte uzimanje medikamenata i dalje, ali u dogovoru sa Vašim ginekologom, ako je opšte stanje ugroženo, stomatolog može da Vam prepiše i medikamentoznu terapiju.
    * Izbegavajte Aspirin i acetilsalicilnu kiselinu kao analgetik, jer može stvoriti probleme pri porodjaju zbog produženog krvavljenja koje prouzrokuju.
    * Vodite računa o ishrani
    * Obavezno, po uputstvima stomatologa, održavajte higijenu usta i zuba
    Tokom trudnoće dolazi do promene nivoa raznih hormona u telu žene, neretko zbog toga trpe desni i meka tkiva oko zuba. Sve otiče. Zbog toga se hrana tu lakše zadržava i teže eliminiše. Javlja se upala desni kao posledice. DOBRA HIGIJENA rešava taj problem.
    Tokom trudnoće u prva tri meseca katkad dolazi do jutarnje mučnine i povraćanja. Opasna situacija po zube, jer kiselost sadržaja iz želuca nagriza gleđ i oštećuje zube, čineći ih osetljive na pojavu karijsa.
    Kada se to desi dobro isperite usta vodom sačekajte petnaestak minuta da se nivo kiselosti u ustima smanji i gleđ koliko toliko oporavi, da je mehanički još ne oštetite i onda tek operite zube.
    DOBRA i PRAVOVREMENA HIGIJENA rešava i ovaj problem.
    Tokom trudnoće opada nivo kalcijuma. Zubi kao i kosti trpe. Vodite računa o ishrani.
    Ako Vas zaboli zub ne odlažite posetu zubaru, jer ne trpite samo Vi taj bol.
    Zubi se u trudnoći popravljaju, vade i to sa sve anestezijom, samo ne bi trebalo da se snimaju.
    Mada po nekim novijim istraživanjima snimanje treba izbegavati u prva tri meseca, a kasnije ako je neophodno nije kontraindikovano, pošto je nivo zračenja današnjih rendgen aparata sveden na neškodljivi minimum.
    Prilagodite ishranu svom stanju, ponajviše zbog bebe, a i zubima će dobro doći.
    Za sve Vaše nedoumice slobodno nas kontaktirajte rado ćemo Vam odgovoriti na svako pitanje. 
SRČANA OBOLJENJA I ORALNO ZDRAVLJE

Saveti lekara, foto 1Hoće li dobro održavanje higijene usta sprečiti bolesti srca?
Dobro oralno zdravlje je važno, ali održavanje higijene nije dokazan način da se spreče bolesti srca.
Mnogo godina, loše oralno zdravlje je diskutovano kao moguć uzrok srčanih oboljenja. Međutim 2012. Stručnjaci iz Američke asocijacije za srce pregledali su raspoložive naučne dokaze i zaključili da loše oralno zdravlje ne izaziva bolesti srca, i da lečenje postojeće bolesti desni neće dokazano smanjiti rizik od srčanih oboljenja.
Bolesti desni i srčana oboljenja uključuju oticanje (upalu) desni, ali nije dokazano da će one doprineti oticanje negde drugde u telu. Prisustvo bakterija na zubima i desnima nije dokazano da direktno doprinose bolesti srca.
Iako oralno zdravlje nije ključ za prevenciju srčanih bolesti, važno je da se brinete o vašim zubima i desnima pravilnom higijenom:
Perite zube najmanje dva puta dnevno.
Koristite konac za zube najmanje jednom dnevno.
Zamenite četkicu za zube svaka tri do četiri meseca, ili ranije ako je četkica iskrzana i istrošena.
Dolazite kod vašeg stomatologa na redovne preglede.
Ako vas brinu bolesti srca, pitajte svog lekara o dokazanim načinima da se smanje rizici srčanih oboljenja, kao sto je prestanak pušenja i održavanje zdrave telesne težine. 

WATERPIK

Waterpik je irigator oralne sluzokoze i povrsine zuba.
Aparat je namenjen za kućnu upotrebu i toplo ga preporučujemo svima.
Ljudima koji pate od parodontopatije može značajno da olakša održavanje oralne higijena, a samim tim umnogome poboljša prognozu bolesti.
Svako ko ima bilo koju fiksnu protetsku nadoknadu tipa metalokeramičke krune, bezmetalne krunice, krune na implantima, proteze ili pak fiksni ortodontski aparat, ako želi da produži vek trajanja ovih protetskih radova i sačuva zdrave zube ispod fiksnih proteza bi morao da nabavi ovaj aparat.
Onima koji imaju zbijen zubni niz može značajno da olakša čišćenje teško dostupnih površina zuba, a svima ostalima će svakako dobro doći kao pomoćno sredstvo u održavanju higijene i očuvanju oralnog zdravlja.
Detaljnije informacije o tome kako se koristi i gde može da se nabavi pitajte nas u ordinaciji, rado ćemo Vam izaći u susret.

wp

RAZLIKA IZMEDJU BIJELIH I CRNIH PLOMBI ZUBNI IMPLANTI- pitanja i odgovori PROTETSKI NADOMJESCI